
€2,100
per weekLucia 40 – E.S. II
Charter from €2,100/week
Book 6+ months early and save up to 15%
Description
The Lucia 40 'E.S. II' (Model 2020) is a sleek performer under sail keeping within the confines of the Fountaine Pajot demands for a performance cruising catamaran.
With 4 cabins accommodating up to 10 guests, she offers excellent comfort with solar panels, electric toilets, cabin and saloon fans, and a fully-equipped galley with freezer. Available with skipper from Lefkas or Preveza.
Specifications
| Year Built | 2020 |
| Builder | Fountaine Pajot |
| Length Overall (LOA) | 11.73m |
| Beam | 6.66m |
| Draft | 1.2m |
| Cabins | 4 Cabins |
| Berths | 10 |
| Heads | 4 WC |
| Engines | 2x30 hp |
| Fuel Capacity | 300 liters |
| Water Capacity | 530 liters |
| Main Sail Type | Full Batten |
| Genoa Type | Furling |
| Main Sail Area | 58 sq.m. |
| Genoa Sail Area | 37 sq.m. |
| Cruising Speed | 5.5 knots |
| Fuel Consumption | 6 lt/h |
Inclusions
- Electric Toilets
- Fans in Cabins & Saloon
- Solar Panels
- USB Charging Ports
- Dinghy with Outboard Motor
- Electric Winches
- Freezer
- Bimini Top
- Full Batten Main Sail
- Furling Genoa
- Sprayhood
- Stern Tent
- Holding Tank(s)
Exclusions
- Flights
- Travel Insurance
- Personal Expenses
- Premium Beverages
- Marina Fees (unless specified)
Availability Calendar
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
Click any date to check weekly availability.
Other Catamarans You Might Like
Where You Can Sail the Lucia 40 – E.S. II
Home-ported at D-Marin Lefkas Marina, Lefkada — perfect for charters across the Ionian Islands.
Helpful Reading Before You Charter
Charter from €2,100/week
Book 6+ months early and save up to 15%
Have questions? Reach us directly:


