
€4,500 ★ Special Offer
per weekLagoon 50 – Jupiter
Charter from €4,500/week ★ Special Offer
Book 6+ months early and save up to 15%
Description
The Lagoon 50 'Jupiter' (Model 2021) features a flybridge with dual access and a helm station providing perfect visibility. A large open cockpit faces out to sea, large stern skirts enable easy access to the boat, and a large modular dining area with removable bench seats welcomes children and adults alike.
With 6+2 cabins accommodating up to 12 guests, Jupiter is perfect for large groups seeking comfort and adventure. Available with skipper from Lefkas or Preveza.
Specifications
| Year Built | 2021 |
| Builder | Lagoon Catamarans |
| Length Overall (LOA) | 14.75m |
| Beam | 8.1m |
| Draft | 1.4m |
| Cabins | 6+2 Cabins |
| Berths | 12 |
| Heads | 4+1 WC |
| Engines | 2x80 hp |
| Fuel Capacity | 1040 liters |
| Water Capacity | 830 liters |
| Main Sail Type | Full Batten |
| Genoa Type | Self Tacking Jib |
| Main Sail Area | 92 sq.m. |
| Genoa Sail Area | 60 sq.m. |
| Cruising Speed | 7 knots |
| Fuel Consumption | 12 lt/h |
Inclusions
- Air Conditioning
- Electric Toilets
- Fans in Cabins & Saloon
- Fly Bridge
- Generator
- Solar Panels
- Water Maker
- Dinghy with Outboard Motor
- Electric Winches
- Hydraulic Gangway
- Tenderlift
- Freezer
- Microwave
- Bimini Top
- Full Batten Main Sail
- Self Tacking Jib
- Sprayhood
- Stern Tent
- Holding Tank(s)
Exclusions
- Flights
- Travel Insurance
- Personal Expenses
- Premium Beverages
- Marina Fees (unless specified)
Availability Calendar
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
Click any date to check weekly availability.
Other Catamarans You Might Like
Where You Can Sail the Lagoon 50 – Jupiter
Home-ported at D-Marin Lefkas Marina, Lefkada — perfect for charters across the Ionian Islands.
Helpful Reading Before You Charter
Charter from €4,500/week ★ Special Offer
Book 6+ months early and save up to 15%
Have questions? Reach us directly:


