
€4,000
per weekElba 45 – Night Breeze
Charter from €4,000
Book 6+ months early and save up to 15%
Description
The Elba 45 'Night Breeze' (Model 2021) benefits from dynamic hull design with inverted bows and enhances sailors' experience with a thoughtful helm station for best maneuverability. This 45 feet yacht offers exceptional comfort with air conditioning, fly bridge, generator, solar panels, water maker, and hydraulic gangway.
With 4+2 cabins accommodating up to 12 guests, she's perfect for families or groups seeking adventure and relaxation. Available with skipper from Kos or Rhodes.
Specifications
| Year Built | 2021 |
| Builder | Fountaine Pajot |
| Length Overall (LOA) | 13.45m |
| Beam | 7.55m |
| Draft | 1.2m |
| Cabins | 4+2 Cabins |
| Berths | 12 |
| Heads | 4+1 WC |
| Engines | 2x60 hp |
| Fuel Capacity | 470 liters |
| Water Capacity | 700 liters |
| Main Sail Type | Batten |
| Genoa Type | Furling |
| Main Sail Area | 75 sq.m. |
| Genoa Sail Area | 49 sq.m. |
| Cruising Speed | 7 knots |
| Fuel Consumption | 14 lt/h |
Inclusions
- Air Conditioning
- Electric Toilets
- Fans in Cabins & Saloon
- Fly Bridge
- Generator
- Solar Panels
- Underwater Lights
- USB Charging Ports
- Water Maker
- Dinghy with Outboard Motor
- Electric Winches
- Hydraulic Gangway
- Bimini Top
- Full Batten Main Sail
- Furling Genoa
- Sprayhood
- Stern Tent
- Holding Tank(s)
Exclusions
- Flights
- Travel Insurance
- Personal Expenses
- Premium Beverages
- Marina Fees (unless specified)
Availability Calendar
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
Click any date to check weekly availability.
Other Catamarans You Might Like
Where You Can Sail the Elba 45 – Night Breeze
Home-ported at Kos Marina, Kos Town — perfect for charters across the Dodecanese.
Helpful Reading Before You Charter
Charter from €4,000
Book 6+ months early and save up to 15%
Have questions? Reach us directly:


