
1 / 13
Skippered
From
€4,133
per weekDos Hermanos – Lagoon 46
Lagoon 46 • 2024
Length13.99m
Cabins6
Guests12
Available AsSkippered
Cruising AreaIonian Islands
Home PortLefkas main port
Charter from €4,133/week
Book 6+ months early and save up to 15%
Description
Introduction: Embark on the Ultimate Ionian Adventure with Dos Hermanos, a Lagoon 46 Sailing Catamaran for Charter in Greece
Specifications
| Year Built | 2024 |
| Make | Lagoon 46 - 4 + 2 cab. |
| Length | 13.99 m |
| Beam | 7.96 m |
| Draft | 1.3 m |
| Cabins | 6 |
| Guests | 12 |
| WC | 4 |
| Fuel Tank | 1040 L |
| Water Tank | 600 L |
| Engine Power | 57 HP x Array |
Inclusions
- Skippered
- Solar Panels
- Bimini Top
- Dinghy with Outboard
- GPS Chart Plotter
- Bed Linens & Towels
Exclusions
- Flights
- Travel Insurance
- Personal Expenses
- Fuel
- Marina Fees
- Provisioning
Availability Calendar
January 2026
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
February 2026
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
Ask for dates
Available
Past dates
Click any date to check weekly availability.
Other Catamarans You Might Like
Where You Can Sail the Dos Hermanos – Lagoon 46
Home-ported at Lefkas main port — perfect for charters across the Ionian Islands.
Helpful Reading Before You Charter
Charter from €4,133/week
Book 6+ months early and save up to 15%
Have questions? Reach us directly:


