
1 / 13
Skippered
From
€2,610
per weekDeva – Lagoon 40
Lagoon 40 • 2025
Length11.74m
Cabins6
Guests12
Available AsSkippered
Cruising AreaIonian Islands
Home PortCorfu, Gouvia Marina
Charter from €2,610/week
Book 6+ months early and save up to 15%
Description
Why Charter a Catamaran in Greece?
Specifications
| Year Built | 2025 |
| Make | Lagoon 40 - 4 + 2 cab |
| Length | 11.74 m |
| Beam | 6.76 m |
| Draft | 1.35 m |
| Cabins | 6 |
| Guests | 12 |
| WC | 4 |
| Fuel Tank | 400 L |
| Water Tank | 300 L |
| Engine Power | 45 HP x Array |
Inclusions
- Skippered
- Solar Panels
- Bimini Top
- Dinghy with Outboard
- GPS Chart Plotter
- Bed Linens & Towels
Exclusions
- Flights
- Travel Insurance
- Personal Expenses
- Fuel
- Marina Fees
- Provisioning
Availability Calendar
January 2026
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
February 2026
| Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
|---|---|---|---|---|---|---|
Ask for dates
Available
Past dates
Click any date to check weekly availability.
Other Catamarans You Might Like
Where You Can Sail the Deva – Lagoon 40
Home-ported at Corfu, Gouvia Marina — perfect for charters across the Ionian Islands.
Helpful Reading Before You Charter
Charter from €2,610/week
Book 6+ months early and save up to 15%
Have questions? Reach us directly:


